Z jakich elementów składa się dach?

Gdyby przyjrzeć się konstrukcji całego domu i opisać go na zasadzie „cepa” to śmiało można powiedzieć, że ten składa się z trzech elementów – mocnych fundamentów, ścian i solidnego dachu. Przyjrzyjmy się temu ostatniemu elementowi, czyli dachowi – z jakich elementów się składają i jakie mają rodzaje.

Dach stoi na więźbie dachowej

O ile nie jest to dach płaski, to każdy dach posiada więźbę, czyli konstrukcję drewnianą, nośną, na której układa się pokrycie. Skuteczność pokrycia dachowego w ogromnej mierze zależy od więźby, gdyż to na niej buduje się dach i nadaje się mu konkretny kształt – spady, załamania itp. Nie od dzisiaj wiadomo, że konstrukcja więźby musi być solidna, a żeby taka była należy niezmiennie trzymać się zasad przy jej konstrukcji. Wytrzymałość więźby zależy też od rodzaju pokrycia, czyli wagi. Dla pokryć z dachówek przygotowuje się mocniejszą więźbę niż dla blachodachówki.

Pokrycia dachowe – dachówki lub blachodachówki

Kolejnym elementem, z którego składa się dach jest pokrycie dachowe. Te może być wykonane z blachy lub dachówki. Wśród pokryć wykonanych z blachy wyróżniamy blachodachówkę, blachę trapezową oraz dachy na rąbek (wykonane z blachy tytanowo-cynkowej). Najbardziej trwałym pokryciem, jest to wykonane metodą tytan-cynk, pokrycie to szacuje się nawet na 120 lat. Z kolei najpopularniejszym pokryciem z blachy jest blachodachówka, która dzięki bardzo wiernej imitacji dachówki nieraz wręcz idealnie odwzorowując wygląd, jaki oczekuje się od dachu.

Najbardziej luksusowym produktem jest dachówka. Na rynku dostępne są dachówki ceramiczne oraz betonowe. Znacznie trwalsze są te wykonane z ceramiki, dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych, podobnie jak te wykonane z betonu.

Akcesoria dachowe – wyłazy, okna, drabinki i rynny

Ostatnim elementem, z którego składa się dach jest orynnowanie. Rynny wykonane są z dwóch materiałów blachy ocynkowanej, tytanowej lub miedzianej (czyli metalu) lub z plastiku (rynny pcv). W zależności od wybranego materiału należy liczyć się z jego słabymi lub mocnymi stronami, takimi jak: odporność na uszkodzenia, łamliwość, czy podatność na temperatury.

Architekturę dachu dodatkowo mogą urozmaicić wyłazy dachowe, barierki przeciwśniegowe lub okna dachowe. W zależności od projektu budynku przewiduje się dodatkowe rozwiązania, które mają rozjaśnić pokoje znajdujące się na poddaszu. Zarówno wyłazy jak i drabinki mają za zadanie pozwolić dostać się do komina.

O tym z ilu elementów składa się dach doskonale wiedzą wykonawcy oraz firmy, takie jak http://inwestor.lublin.pl/ z Lublina oferujące pokrycia dachowe oraz wszelkie akcesoria niezbędne do jego montażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *