Jakie rośliny najlepiej nadadzą się na skalniak?

Skalniaki są takimi elementami ogrodów, bez których po prostu trudno sobie je wyobrazić. Dodają kolorytu, urozmaicenia i czegoś oryginalnego. Obecnie odchodzi się od typowego kopca ziemi z kilkoma kamieniami, w kierunku bardziej pomysłowych i niebanalnych form.

Jak obecnie wyglądają skalniaki?

To przede wszystkim odpowiedni dobór kamieni, które dobrze kontrastują z całością skalniaka, który w sporej mierze może się składać z kwiatów lub krzewów, dobrze radzących sobie z brakiem opadów i silnym nasłonecznieniem. Mogą mieć też ciekawą formę, czyli większe kamyki na obrzeżach, a w środku wysypany żwir. Taka kompozycja bardzo dobrze sprawdza się w towarzystwie oczek wodnych i sztucznych cieków wodnych, co dodaje całemu ogrodowi niezwykłego uroku i czaru.

Jakie rośliny do skalniaka?

Dobór roślin do skalniaka jest bardzo szeroki i wpływ na niego ma kilka czynników. Jeden z nich to stopień nasłonecznienia, sąsiedztwo cieku wodnego, warunki glebowe czy inne rośliny. Całość po prostu ma do siebie pasować.  W sąsiedztwie oczka, wykładanego małymi skałkami dobrze sprawdzi się kosaciec żółty, jeżogłówka gałęziasta, łączeń baldaszkowaty czy manna mielec czy sit rozpierzchły.

Jeśli jednak decydujemy się na typowy skalniak, nie znajdujący się w sąsiedztwie wody, to na pewno zainteresuje nas goździk postrzępiony, który tworzy gęstą sieć ze swoich młodych i liści. Posiada ładne kwiaty, o charakterystycznych postrzępionych płatkach. Bardzo ładnie prezentuje się również rojnik, który tworzy charakterystyczne gwiazdy. W okresie wiosennym dość często na skalniakach można zobaczyć kwitnące tulipany, co również może być czymś atrakcyjnym.

Bardzo ładnie prezentuje się również żagwin ogrodowy. Niska poduszkowata bylina, ktora posiada drobne liście, ale bardzo piękne kwiaty. Roślina kwitnie w okresie wiosennym, od kwietnia do maja. Nie ma szczególnych wymogów glebowych.

Okres wiosenno-letni to czas wzmożonych prac w ogrodzie. Tak naprawdę rośliny można sadzić przez cały rok, lecz najlepiej robić to w okresie wiosennym, gdy słońce nie operuje jeszcze tak wysoko. Warto też zwrócić się do specjalistów z zakresu zakładania i pielęgnacji ogrodów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *