Jak przetrwać suszę w ogrodzie?

Lato, wysokie  temperatury oraz brak opadów okazują się bezlitosne nie tylko dla upraw, ale i naszych ogrodów. Każdy ogród do życia potrzebuje wody, bez wody nie ma fotosyntezy, a rośliny z powodu niedostatku wody ją racjonalizują i po prostu usychają lub zrzucają niepotrzebne liście. Co należy zrobić, aby przetrwać suszę?

Brak wody zniszczy Twój ogród

Brak wody jest bezlitosny dla roślin w naszym ogrodzie. W przypadku tak dużych braków i wysokich temperatur przekraczających 30°C przez okres dłuższy niż 10 dni jest niemal zabójczy. W tym momencie najgorzej znosi to trawnik, sama trawa zmienia się w niemal siano. Co gorsza, rośliny, które wymagają częstszego podlewania, w przypadku konieczności nawet racjonalnego zużywania wody przez odbiorców indywidualnych pozostawiają niemal bez szans. Oczywiście są to skrajne przypadki, jednak aby rośliny przetrwały suszę wcale nie potrzeba je dużo podlewać. Polecamy kilka wskazówek.

Nie podlewaj za często

Podlewanie zbyt często i za dużą ilością wody przyzwyczaja rośliny do częstego podlewania oraz większego zapotrzebowania na wodę. Tym samym rośliny bardziej narażone są na wysychanie, a tym samym utratę bardzo ważnej wilgoci. W przypadku rzadszego podlewania rośliny w naszym ogrodzie lepiej radzą sobie z suszą, ponieważ są przyzwyczajone do mniejszej ilości wody i właśnie rzadszego podlewania. Lepiej zatem radzą sobie z wysychaniem, nawet w przypadku wysokich temperatur.

Odpowiednie nawożenie i mineralizowanie gleby też jest ważne

Nie bez znaczenia jest również nawożenie gleby i jej mineralizowanie. Ważnym pierwiastkiem dla roślin jest potas, który odpowiada za całą gospodarkę wodną rośliny. Dostarczany w odpowiednich proporcjach umożliwia roślinom lepiej zarządzać wodą, a tym samym zmniejszyć jej zapotrzebowanie. Warto również nie przesadzać z nawożeniem gleby, ponieważ zbytnia kondensacja soli w glebie powoduje, że rośliny mają utrudnione zadanie jej pobierania z gleby. W niektórych przypadkach jest to wręcz niemożliwe, a to doprowadza do nie tylko wyschnięcia rośliny, ale jej obumarcia.

Zadbajcie o swoje ogrody!

Pamiętajmy o racjonalnym stosowaniu nawozów oraz umiarkowanych i rozsądnym podlewaniu. Susza jest, a potem jej nie ma, gdyż żyjemy na umiarkowanej szerokości geograficznej i z tego względu okresy suche są przeplatane z okresami mokrymi. Pamiętajmy, że to w głównej mierze od nas zależy jak nasz ogród przetrwa suszę i niedobór opadów. Nie przesadzajmy z podlewaniem, racjonalizujmy zużycie wody, a dzięki temu nasz ogród przetrwa ten dla niego bardzo trudny okres.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *