Jak dbać o trawnik w okresie wiosenno-letnim?

Każdy posiadacz własnego domu posiada również chociaż mały kawałek trawnika. Okres wegetacji trwający od kwietnia do października to czas, gdy konieczne jest regularne koszenie i nawadnianie trawnika. Podpowiadamy jak dbać o trawnik, aby ten w okresie nawet największej suszy nie stracił na atrakcyjności.

Trawnik – co można zrobić źle?

Zakładając trawnik należy usunąć starą darń oraz wyrównać teren. Pomóc w tej czynności może glebogryzarka, która jednocześnie wyciągnie korzenie, kamienie oraz śmieci. Po dokładnym oczyszczeniu placu pod przyszły trawnik można przejść do jego założenia. W zależności od metody – czy z siewu tradycyjnego czy z rolki – należy odpowiednio przygotować teren. Jeśli na tym etapie nie popełnimy błędów powinniśmy się cieszyć trawnikiem, który będzie rósł równo i gęsto.

Przed rozpoczęciem wegetacji

Przed rozpoczęciem wzrostu trawy należy dokładnie wyczyścić trawnik ze starych liści oraz kompostu. Oczyszczenie trawnika pozwoli na jego lepsze natlenienie, a zatem wzrost i gęstość. Zwiększy to też odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz niedogodności ze strony przyrody. W tym okresie można też nawozić trawnik odpowiednimi nawozami oraz jeśli nie posiadamy specjalnego narzędzia nawet widłami możemy go równomiernie po nakłuwać.

Gdy trawnik już rośnie

W okresie wegetacji, a więc w czasie gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury należy systematycznie przycinać trawnik. Nie można robić tego zbyt często, gdyż to może spowodować uszkodzenie trawnika i ograniczyć jego wzrost, a to z kolei osłabia go i czyni znacznie bardziej podatnym na działanie słońca (o zapobieganiu skutków suszy w ogrodzie pisaliśmy tutaj). W okresie braku opadów należy też podlewać trawnik, jeśli w okresie poprzedzającym wegetację zadbaliśmy o jego oczyszczenie oraz nakłucie woda powinna dostać się w głąb gleby i być pobierana przez trawę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *