Jak dbać o okna i drzwi?

Stolarka budowlana jest kluczowym elementem wykończenia domu. Nawet jeśli dom posiada odpowiednio przygotowaną elewację, źle dobrane i zamontowane okna lub drzwi spowodują powstanie mostków termicznych, a zatem straty ciepła. Jak dbać o stolarkę, aby ta służyła nam długo?

Jak dbać o drzwi

Szczelność i solidność drzwi zależy od ich indywidualnych parametrów oraz właściwego montażu. Jednak w miarę upływu czasu oraz użytkowania drzwi te mogą stracić. Ważne jest, aby nie trzaskać drzwiami oraz zamontować ogranicznik. Ile razy zdarza się, że pod wpływem silnego wiatru wyrwana zostanie z naszej dłoni klamka. Wówczas drzwi głośno trzaskają lub nadmiernie się rozchylają. Taka sytuacja może spowodować wyłamanie zawiasów (w skrajnym przypadku), lub niedomykanie drzwi. W przypadku uszkodzenia zawiasów naprawa może być bardzo kosztowna, a nawet wiązać się z wymianą na nowe.

Warto także dbać o uszczelki, gdyż ich domykanie powoduje że zachowana zostaje przepuszczalność powietrza i niwelowane mostki termiczne.

Jak dbać o okna?

W przypadku okien uwagi są bardzo podobne. Obecnie stosowane technologie powodują, że rzadko kiedy dochodzi do rozpaczenia okna, niezależnie czy są to okna drewniane czy pcv. Dlatego najczęściej do uszkodzeń okna dochodzi przez ich złe użytkowanie, np. poprzez niewłaściwy montaż moskitier lub poprzez zbyt mocne i szybkie zamykanie okna. Zdarza się, że nie każdy zacisk znajdzie się we właściwym położeniu co może spowodować późniejsze niedomykanie się okna. Pamiętajmy, aby ostrożnie korzystać z okien oraz nie zmieniać położenia klamki zbyt szybko.

Czym myć różne powierzchnie?

Odnośnie mycia drzwi to w zależności od materiału produkcji należy używać różnych środków. W przypadku drewna powinny to być impregnaty lub środki do jego pielęgnacji. Co kilka lat można stosować lakiery renowacyjne.

W przypadku profili wykonanych z pcv należy używać raczej łagodnych detergentów (absolutnie nie można używać rozpuszczalników) oraz unikać środków z dużym dodatkiem alkoholu. Regularne mycie drzwi oraz okien spowoduje, że w tych nie będzie odkładać się brud oraz kurz, który może zmniejszyć skuteczność działania uszczelek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *