Jak dbać o meble?

Meble według ostatnich szacunków zmieniamy maksymalnie 2-3 razy w ciągu całego swojego życia. Najczęściej zmieniamy kanapy, gdyż tych najczęściej korzystamy, następnie meble pokojowe, znacznie rzadziej w sypialniach czy pokojach młodzieżowych. Jak dbać o meble, aby te zachowały jak najdłużej swój atrakcyjny wygląd?

Jak prawidłowo dbać o meble?

Aby meble najdłużej zachowały swój oryginalny wygląd i atrakcyjność należy przestrzegać kilku zasad.

Jeśli mowa o kanapach to warto zwrócić uwagę co najszybciej się w niej zużywa? Przede wszystkim rozciąga się materiał, a sama kanapa po jakimś czasie staje się wysiedziała. Dodatkowo bardzo często pojawiają się na niej plamy, a sam materiał się zużywa. Aby zapobiec zbyt szybkiemu zużywaniu się naszych kanap warto siadać w różnych miejscach, zaś po każdym dłuższym „posiedzeniu” warto poprawić na niej materiał. Dodatkowo warto regularnie poprawiać poduszki, które dzięki temu dłużej zachowają oryginalny kształt. Unikajmy także spożywania posiłków, a jeśli jest to za trudne, to po prostu przykryjmy kanapę kapą.

W przypadku regałów, stołów i szafek to wśród najczęstszych zużyć mebla wymienić można rysy, otarcia, odklejenia oraz „rozłażenie się mebli”. Zaczynając od końca, jeśli nie posiadamy dywanów to warto zainwestować kilka złotych w materiałowe podkładki do szafek, stołu czy krzeseł. W ten sposób w czasie przesuwania meble będą mniej trzeć, a zatem zużywać się. Jeśli zaś na meblach powstała ryska warto przetrzeć ją wazeliną i zostawić na 20 godzin, istnieje spora szansa, że rysy nie będzie widać.

Pielęgnacja mebli

Poza tym starajmy się nie stawiać gorących przedmiotów na stole czy blacie, gdyż ten może odparzyć zewnętrzną warstwę i pozostawić trwały ślad. Aby tego uniknąć w tym celu należy używać podkładek lub obrusów. Natomiast uniwersalną zasadą każdego mebla jest jego delikatne i nie agresywne użytkowania. Elementy mebli trzymają się na śrubach lub drewnianych bolcach. Jeśli będziemy wystarczająco uważni to meble na pewno będą nam służyć dłużej.

Warto także regularnie czyścić powierzchnie mebli, szczególnie mebli kuchennych, gdyż kurz zmieszany z tłuszczem potrafi wniknąć głęboko w szczeliny mebla i wówczas staje się trudny do usunięcia. Meble też tracą na swoim naturalnym wyglądzie. W celu usunięciu tłuszczu wystarczy sam ocet zmieszany z odrobiną soku z cytryny. Nastęnie powierzchnię mebli warto przetrzeć zwykła mokrą szmatką. Można także używać nabłyszczaczy, które sprawdzą się także w przypadku zwykłych mebli pokojowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *