Dbasz o ogród? Renowacja zabytków też jest ważna!

Jesień w ogrodzie to również czas sporych porządków. Drzewa powoli gubią liście, niektóre rośliny kończą wcześnie wegetację, inne później. Część na czas występowania przymrozków trzeba przesadzić, inne w ogóle wykopać. Samo założenie ogrodu nie gwarantuje, że będzie on piękny przez cały czas, trzeba jeszcze go pielęgnować. To samo tyczy się zabytków, które w latach ubiegłych towarzyszyły pięknym ogrodom – te wymagają renowacji!

Renowacja zabytków

Jeszcze 50 lat temu piękne ogrody można było spotkać tylko w towarzystwie dworków lub zabudowy pałacowej. Bogaci właściciele ziemscy mogli pozwolić sobie na utrzymywanie i pielęgnowanie bardzo dużego ogrodu. Nie raz powierzchnia ogrodu wraz z parkiem wynosiła kilka hektarów. Pochłaniało to ogromne sumy, dodatkowo ogrodom towarzyszyły pałace i dwory, z nietuzinkowymi wnętrzami. Po wielu latach, przeobrażeniach ustrojowych wiele z tych zabytków upadło i poniszczało. Zapewne niejedna osoba z nas zastanawiała się czy warto to odnowić, w końcu mamy do czynienia z ważnym zabytkiem, świadectwem historii. Zdecydowanie renowacja zabytków pozwoli odzyskać dawną świetność zniszczonej architekturze.

Dlatego państwo polskie spełnia swoją rolę i powoli sukcesywnie przywraca świetność zniszczonej architekturze. Dodatkowo coraz więcej firm prywatnie zajmuje się renowacją zabytków, gdyż odnajdują się jej dawni właściciele, którzy swoimi własnymi siłami próbują sfinansować ich renowację.

Ogrody również odzyskują swój blask

Odnowa architektury to jedna rzecz, drugą kwestią jest przywrócenie wyglądu ogrodowi, który po wieloletnim zaniedbaniu potrzebuje gruntownej pielęgnacji. W zasadzie wszystko należałoby zrobić na nowo, przy czym pozostawić można bez zmian zastany drzewostan, który oddawać będzie wiekowość ogrodu. Ogród po odnowieniu trzeba pielęgnować jak każdy inny i to o każdej porze roku (wyjątkiem jest tylko zima i to o ile jest śnieżna). Cześć roślin wymaga przesadzenia w chłodne miejsca i przysypania je torfem, gdyż mróz mógłby je unicestwić. Dodatkowo jesień jest dobrym okresem na posadzenie niektórych roślin i krzewów, które po ukorzenieniu się będą mogły zakwitnąć już wczesną wiosną.

Widać wyraźne zmiany w Polsce, gdy coraz więcej osób zainteresowanych jest renowacją zabytków. Czy to starych kamienic czy kompleksów dworskich czy pałacowych. W tych ostatnich bardzo często towarzyszą mocno zaniedbane ogrody. Jesteśmy pewni, że założenie ich na nowo, właściwa pielęgnacja pozwoli im odzyskać dawny blask i świetność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *