Styl loft w aranżacji wnętrz

Współczesny człowiek zrozumiał, że nie może żyć, jeśli nie wyraża siebie. Tyczy się to również architektury budynków i aranżacji wnętrz. Jednym ze sposobów wyrażania siebie jest styl loft, który przywędrował do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Posiada on kilka ciekawych cech, które wielu z nas mogą przypaść do gustu.

Czym jest styl loft?

Styl loft jest dość charakterystycznym stylem z uwagi na liczne analogie architektoniczne do dawnych budynków fabrycznych i przemysłowych. Wyrasta on ze stylu nowoczesnego. Co cechuje loft? Przede wszystkim surowość wnętrz, prostota mebli i ogólny minimalizm, przy jednoczesnym przestrzeganiu zachowania poczucia przestronności. Wnętrze zaprojektowane w takim stylu jest przemyślane i odpowiedni ułożone. Wnętrze w stylu loft jest jasne i nasłonecznione.

Skąd styl wziął się ten styl architekturze? Przybył do Europy z USA, gdzie powstał tak naprawdę przez przypadek, gdy zadecydowano zaadaptować opuszczone fabryki. Następnie ów styl wykorzystywany był głównie przez wąską grupę artystów. Dopiero potem styl ten został zaadaptowany przez większą część społeczeństwa.

Jak zaprojektować wnętrze w tym stylu?

Niestety jest to dosyć trudne, gdyż wybór mebli i elementów dekoracyjnych wymaga zaprojektowania, czyli zlecenia indywidualnego zamówienia. Najczęściej zatem wnętrza w stylu loft projektują architekci wnętrz, którzy mają doświadczenie w tej materii i potrafią trafić w nasze potrzeby. Tak jak w innych przypadkach również przygotowywanie projektów stylu loft jest niezwykle ciekawym zajęciem, gdyż jak podkreśliliśmy ten styl cechuje surowość.  Dużo betonu, stali, cegieł oraz drewna – kto nie lubi tych elementów lepiej niech nie decyduje się na ten styl, gdyż będzie czuł się w nim obco. Bardzo często pozostawia się nieprzykryte instalacje elektryczne i centralnego ogrzewania. W końcu nic nie odda tak klimatu starej fabryki jak te elementy.

Gdzie szukać architekta?

Każda większa miejscowość posiada wiele biur projektowych i architektów trudniących się tym zawodem. Warto kontaktować się z osobami posiadającymi sprawdzone referencje. Wyczucie stylu i delikatność w projektowaniu. Styl loft pomimo surowości potrzebuje delikatnej i dokładnej ręki oraz nie lada wyobraźni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *