Niestandardowe rodzaje rolet

Na rynku rolet króluje kilka ich odmian – rolety mini, klasyczne, z kasetką czy dzień noc. Okazuje się jednak, że na rynku istnieje o wiele więcej ich odmian niż mogłoby się wydawać. Przyjrzyjmy się zatem roletom z innych krajów.

Rolety z Japonii – elegancja i szyk

Gdy przyjrzeć im się z bliska to wyglądają bardzo podobnie do verticali, ale tylko na pierwszy rzut oka. Najczęściej montuje się je w suficie, a swoją długością sięgają do podłogi. Nie spotyka się rolet japońskich mono kolorystycznych, a jeśli już to bardo rzadko. Najczęściej posiadają stylowe wzory i ciekawe przedstawienia (imitacja fototapety), są niezwykle stylowym i zjawiskowym sposobem na aranżację wnętrz. Mogą być sterowane na różne sposoby – ręcznie, przy pomocy linki lub specjalnego drążka (jak w żaluzjach), mogą posiadać  również silnik elektryczny. Dzięki temu mogą być sterowane  zwykłym włącznikiem światła, a także być integralną częścią domu inteligentnego.

Rolety austriackie

Jest to odmiana rolet rzymskich, z jedną zasadniczą różnicą, że te bardziej imitują firany. Mogą posiadać stylowe dodatki, które podnoszą ich walory dekoracyjne i wizualne. Pasują przede wszystkim do wnętrz urządzonych klasycznie lub w stylach nawiązujących do dworków czy bogatych chat chłopskich. Z powodzeniem mogą zastąpić firany lub zasłony.

W wypadku rolet austriackich sterowane są mechanizmem łańcuszkowym (jak tradycyjne rolety). Dzięki wykorzystaniu naturalnych materiałów z powodzeniem może być prana w pralce (zalecane programy do łagodnych tkanin).

Więcej o roletach można przeczytać na stronie www. Podaliśmy ciekawe przykłady innego i rzadko spotykanego w Polsce sposobu aranżacji. Na szczególną uwagę zasługują rolety japońskie, które świetnie oddają ducha wnętrz nowoczesnych i designerskich.

One thought on “Niestandardowe rodzaje rolet

  • 2 maja 2017 at 14:03
    Permalink

    Rolety rzymskie lacza funkcjonalnosc klasycznych rolet tkaninowych z dekoracyjnym charakterem zaslon. Taka oslona uszyta jest z tkanin, ktore po pociagnieciu za sznureczek zloza sie falami tworzac dekoracyjne fale.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *