Jakie projekty wnętrz nie sprawdzą się w domu?

Projektowanie wnętrz jest coraz popularniejszą usługą, na którą kiedyś mogli pozwolić sobie nieliczni. Obecnie w architekturze wnętrz można spotkać się z całą masą ciekawych propozycji aranżacji. Chcielibyśmy państwu doradzić, które style bardzo ciężko wdrożyć do własnego mieszkania.

Styl loft – trudna szorstkość

Styl loft mówi jedno „przenieśmy wnętrze fabryki do naszego domu”. Osiągnięcie tego efektu tylko pozornie może wydawać się łatwe, gdyż łatwo zagubić proporcje i uzyskać, albo bałagan wnętrza lub wnętrze totalnie pozbawione wrażenia przytulności i komfortu. Dzieje się tak dlatego, że styl loft zawiera wiele elementów surowych i niedokończonych – to łyse ściany, gołe gable, widoczny beton, brak tynków, surowe cegły, a w skrajnych przypadkach nawet brak typowego pokrycia podłogowego a samą zwykłą wylewkę. Jeśli wszystko zostanie zrobione poprawnie zyskamy oryginalne i ciekawe wnętrze, w przeciwnym wypadku czekają nas kosztowne poprawki oraz korekty.

Styl kolonialny – uwaga na pomyłki!

W tym stylu również łatwo o pomyłkę. Łączy on elementy koloniale oraz klasyczne, jednak nawet w przypadku tak, zdawać by się mogło prostego stylu łatwo o kosztowną pomyłkę. Styl ten zakłada przede wszystkim gustowne dobranych mebli, kolorów ścian – tapet czy lazur – oraz elementów dekoracyjnych. Najczęściej wystrój wnętrza można zepsuć stosując tanie elementy dekoracyjne, a także zbyt dużą ilość tych elementów. Styl ma przede wszystkim oddawać dekoracje XIX wieku, łączenie stylów i dodawanie współczesnych dekoracji może zaburzyć całość kompozycji. Przy czym należy podkreślić, że przesyt również nie jest mile widziany.

Styl retro – modny, ale nie wejdzie do kanonu

Ciekawym rozwiązaniem we wnętrzach jest również styl retro, lecz nie spodziewamy się w tym względzie przełomu i wejście do grona najpopularniejszych stylów w architekturze wnętrz. Styl retro to po prosto aktualny krzyk mody, który lada moment straci na aktualności. W tym stylu wystrzegajmy się przede wszystkim stosowania za starych elementów, przede wszystkim dekoracji folkowej-ludowej. Zdarza się to od czasu do czasu. Styl ten to przede wszystkim czerpanie z miejskich rozwiązań aranżacji, elementów nie można stosować również za dużo, gdyż będzie przytłaczać i narzucać się odbiorcom, burząc harmonię i ład pomieszczeń.

Wydawać by się mogło, że projektowanie wnętrz nie jest trudne, lecz w przypadku starych wnętrz, może to się okazać zadaniem przerastającym oczekiwania. O aranżacji starych wnętrz pisaliśmy jakiś czas temu. Co najważniejsze – nie wolno przesadzać w jedną, ani w drugą stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *