Jak dbać o pokrycie dachowe?

W naszym artykule skoncentrujemy się przede wszystkim na konserwacji dachów spadowych. Dachy płaskie zaś zostawimy na bliżej nieokreśloną przyszłość. Dachy, które posiadają pokrycia wykonane z  pap klasycznych, pap termozgrzewalnych czy z mas asfaltowych wymagają okresowych przeglądów. Zdecydowanie większą trwałość posiadają dachy wykonane z blachodachówek czy dachówek (ceramicznych lub betonowych) jednak także te wymagają okresowych konserwacji.

Pokrycia dachowe wykonane z blachodachówek

Blachodachówka jest obecnie najpopularniejszą formą pokrycia dachowego. Z jednej strony atrakcyjna cena, a z drugiej bardzo estetyczny i elegancki wygląd. Okazuje się przy tym, że wcale nie trzeba inwestować w droższą dachówkę, żeby podkreślić status inwestora czy całej inwestycji. Blachodachówka podobnie jak wszystkie inne pokrycia dachowe wymaga okresowej konserwacji. Przede wszystkim warto je oczyszczać z wszelkich osadów, które sprzyjają osłabianiu właściwości zewnętrznej warstwie pokrycia. Ta spełnia ogromną rolę, gdyż chroni cały płat blachy przed różnymi czynnikami – promieniowaniem UV, czynnikami atmosferycznymi oraz chemicznymi, jeśli pokrycie dachu znajduje się w bliskim sąsiedztwie zakładów chemicznych lub aglomeracji miejskiej. Nie można także zapominać o uszkodzeniach mechanicznych, np. powstałe po zimie lub w wyniku opadów dużego gradu. Niestety uszkodzenie poszycia dachu wymaga zmiany uszkodzonego elementu, gdyż naraża je na postępującą korozję. Odkształcenia w pokryciu dachowym sprzyjają powstawaniu mikro nieszczelności i dalszemu pogorszeniu jego jakości. Warto po każdej zimie lub lecie sprawdzać, czy jakość pokrycia nie budzi naszych zastrzeżeń.

Pokrycia wykonane z dachówki

Według różnych szacunków producentów pokryć z dachówki ich trwałość szacowana jest na minimum 60-70 lat. W praktyce nawet 100 letnie pokrycia z dachówki nie wymagają większych napraw czy konserwacji. Bardzo często to więźba traci na jakości i trwałości niż dachówki. W przypadku dachówek sprawa jest bardzo podobna, warto lokalizować przecieki i pozbywać się ich jak najszybciej. Zniszczone elementy należy wymienić na nienaruszone. Pozbywamy się także wszelkich mchów i porostów, które lubią porastać dachówki. Małe korzonki tych roślin zmniejszają szczelność, przyczyniają się także do gromadzenia się osadu i drobnych elementów.

Tak naprawdę w przypadku dwóch pokryć powinniśmy zadbać o to, aby pokrycie dachowe było wolne od wszelkich niepotrzebnych elementów oraz osadów. Warto co 10-15 lat zadbać o przynajmniej częściowe mycie dachu, w celu pozbycia się szkodliwego pyłu i nagromadzonych przez lata substancji, brudu i mchów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *