Domy z drewna – czy warto?

Domy z drewna budowali nasi dziadkowie. Obecnie myślenie większości Polaków mówi jedno, dom ma być solidny i na lata, dlatego musi być murowany. Gdy myślimy o domu z drewna to przed oczami stają wiejskie chałupy, najczęściej zapuszczone i zaniedbane. Domy z drewna nie wszystkie takie są.

Dlaczego nie domy z drewna?

Najczęściej w Polsce buduje się domy murowane, gdzie podstawowym budulcem jest pustak, cegła lub bloczek. Tak jak wspomnieliśmy, pomijanie budownictwa z drewna związane jest przede wszystkim z przesądem, że domy drewniane budowało się na wsi, bo gospodarza nie było stać na dom murowany. A jak wiadomo kamień, beton jest trwalszy od drewna. Nie koniecznie tak musi być, gdyż dom wykonany w dobrej technice i z zachowaniem niezbędnej dokładności może się okazać trwalszy od murowanego.

Gdzie szukać przykładów budownictwa z drewna?

Warto spojrzeć na drugi koniec Atlantyku i zobaczyć co buduje się w Kanadzie czy USA. Są to kraje gdzie pogoda bywa ekstremalna, może być albo bardzo gorąco, albo bardzo zimno. Podobnie rzecz wygląda w Skandynawii gdzie drewna jest pod dostatkiem i w krajach północnej Europy również bez wahania sięga się po drewno.

Co zatem stoi na przeszkodzie?

Domy z drewna są przede wszystkim bardziej ekologiczne od murowanych, gdyż korzysta się z surowca odnawialnego, który również ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Obecnie temat ekologii jest bardzo często podnoszony przez media i przypadkowe osoby, w końcu kto nie chciałby mieszkać ekologicznie i w zgodzie z przyrodą

Dodatkowym atutem jest czas budowy domu z drewna, który jest niewspółmiernie krótszy od budowy murowanego. Tam budowany w tej technologii można postawić nawet w ciągu trzech miesięcy i nie jest to żadna przesada. Ważny jest również mikroklimat, który tworzy drewno wewnątrz domu, mówiąc kolokwialnie jest to inna jakość powietrza. Jeśli nie przekonuje nas drewno jako budulec, to warto udać się w góry, gdzie buduje się głównie z drewna! Gdyby coś było nie tak z drewnem, to górale na pewno by z niego zrezygnowali!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *